Magazin

Depremzedelere BUSADER eli

2 dak. okuma süresi

Depremin ilk gününden itibaren harekete geçerek bölgeye tırlarla yardımlarını ulaştıran Birleşik Uluslararası Sağlık ve Eğitim Gönüllüleri Dernekleri Federasyonu (BUSADER) dernekleri, son olarak Hatay Samandağ’da 30 konteynerlik barınma alanı sağladı.

Zerrin Özgüle başkanlığında Bursa’dan yola çıkan ve İstanbul ile Ankara dernekleriyle federasyonlaşan BUSADER, Türkiye’yi yasa boğan deprem felaketinin hemen ardından harekete geçti. Önce yardım ve ihtiyaç malzemelerini tırlarla bölgeye gönderen BUSADER dernekleri, ardından depremzedelerin bu süreci daha rahat geçirebilmeleri için konteyner kent kurulmasına büyük destek verdi. 8-9 Mart’ta Zerrin Özgüle başkanlığında Hatay’ı ziyaret eden Federasyon Yönetimi, iki gün boyunca Samandağ, Defne ve Merkezde detaylı incelemeler ve yetkili mercilerle temaslarda bulundu.

Nilüfer Belediyesi’nin Samandağ’da kurduğu konteyner kente 30 konteyner evle katkıda bulunan BUSADER, burada başlayan yaşamı yerinde görüp, eksikler konusunda yapılması gerekenler için de yeni yol haritasını belirledi. Ayrıca 8 Mart Kadınlar Günü’nde kadınların yüzlerini bir nebze güldürebilmek için iç çamaşırı, hijyen ve bakım malzemelerinden oluşan hediyelerini bizzat ihtiyaç bölgelerinde çocukları için hazırlanan hediyelerle birlikte dağıttı.

BAŞKAN SAVAŞ’LA BULUŞTULAR
Hatay ziyaretinde Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile bir araya gelen BUSADER Federasyonu Başkanı Zerrin Özgüle ve yönetim kurulu üyeleri, bölgedeki çalışmalarla ilgili detaylı bilgi aldı. Bugüne kadarki desteklerinden dolayı Başkan Savaş’ın teşekkürlerini sunduğu BUSADER üyeleri, Hatay ve çevresinde hayat normale dönene kadar yardımların süreceği sözünü verdi. Depremin hemen ardından gerek BUSADER merkezi Bursa, gerekse İstanbul ve Ankara’daki dernek bünyelerinde yoğun bir organizasyonu zaman kaybetmeden başlattıklarını belirten Özgüle, “Desteklerimiz ilk günden bu yana olduğu gibi sürmeye devam edecek. Hatay’a kurduğumuz 30 konteyner evde yaşamın başlaması bizi mutlu etti. Bursa’da da depremzedelere evler temin edip, Mudanya Devlet Hastanesi’ne depremzedelerimiz için ayni yardımda bulunduk. İstanbul, Ankara ve Bursa’dan ilaçtan tıbbi malzemeye, hijyen ürünlerinden giyeceğe, çadırdan ev eşyasına ihtiyaç ürünlerini içeren tırlarımızı Hatay, Malatya, Adıyaman, Maraş, İskenderun’a gönderdik.

Bursa’da AFAD ile koordineli yardım gönderimleri organize ettik, depremzedelerimizin ihtiyaçlarının sağlanması üzere yönlendirildiği Merinos Kültür Merkezi’ne ayni yardımda bulunarak arkadaşlarımızın gönüllü çalışmalarıyla da destek verdik. Burs ihtiyacı doğan depremzede üniversite öğrencilerimize burs vermeye başladık. Bölgede en önemli ihtiyacı halen barınma oluşturmakta, bu doğrultuda konteyner desteğimizi sürdüreceğiz. Ayrıca bölgenin iyileşmesi için uzunca bir süre tüm çalışmalarımızı buraya yönlendireceğiz.” dedi.

İlgili Yazılar
Magazin

Kanser hastası çocuklara YASAV morali

1 dak. okuma süresi
Yarına Şans Ver Kulübü’nün (YASAV) iyilik melekleri, 15 Şubat Çocuk Çağı Kanser Günü’nde kemoterapi tedavisi gören miniklere keyif dolu anlar yaşattı. YASAV…
Magazin

YASAV'dan Bursa'da Bir Sanat Akşamı

2 dak. okuma süresi
Yarına Şans Ver Kulübü (YASAV), Bursalı şair ve hekim Dr. Hüsamettin Olgun’un şiirlerinden bestelenen eserlerin birbirinden usta sanatçılar tarafından seslendirildiği ‘Bursa’da Bir…
Magazin

Bursa BUSADER’den bir AŞKSADER gecesi

1 dak. okuma süresi
BUSADER Federasyonu bünyesinde yer alan Bursa BUSADER, 14 Şubat Sevgililer Günü’nü çok özel bir geceyle kutladı. AŞKSADER Gecesi’nde sahneye çıkan BUSADER üyeleri,…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir